WordPress tema öğrenme işlemi webmasterların oldukça merak ettiği bir durumdur. Internette surf yaparken ziyaret ettiğiniz web sitelerin tasarımlarını veya temalarını öğrenmek şart oluyor. Hatta bu durum bazı kullanıcılar için bağımlılık haline geliyor. Sizler için bu sorunu çözebileceğiniz iki yöntem anlatacağız.

WordPress Tema Öğrenmek

1.Yol

Aslında bu yöntemi bir çok insan bilir. Standart bir yoldur. Aşağıdaki adımları inceleyerek istediğiniz sitenin temasını öğrenebilirsiniz:

  • Temasını öğrenmek istediğiniz sitenin anasayfasına veya herhangi bir sayfasına tarayıcı aracılığıyla giriş yapıyoruz. Tarayıcınız Chrome olabilir.
  • Mousea sağ tık yaparak Sayfa kaynağını görüntüle bölümünü seçerek sitenin kaynak kodları açılacaktır. Ve ya anasayfa açıkken Ctrl + U yaparak da sayfayı açabiliriz.
  • Karşımıza gelen kaynak kodunda Ctrl + F tuşlarını izleyerek arama bölümünü açıyoruz.
  • Açılan bölüme themes yazarak aratıyoruz. themes/ bundan sonrasında tema adı yazan klasörü görebilirsiniz. Örnek verecek olursak: themes/temaadi olarak temanın adını öğrenebilirsiniz.

Tabi 1. yol bazen işe yarayamayabiliyor. Web site sahipleri tema klasörünün adını değiştirerek upload ettiklerinde malesef bu yöntem işe yaramıyor. Peki bu yöntem işe yaramadığında ne yapacağız? Bunun için de ikinci yolu sizler için hazırladık. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa aşağıdan 2. yola bakabilirsiniz.

2. Yol

Bunun için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. İlk yöntem işinize yaramadıysa bu yöntem mutlaka işe yarayacaktır. Yapılan işlem oldukça basit. Aşağıdaki adımları izleyerek sonuca ulaşabilirsiniz.

  • whatwpthemeisthat.com sitesine giriş yapıyoruz.
  • Karşımıza gelen Enter URL kısmına temasını öğrenmek istediğiniz sitenin adresini yazıyoruz.
  • Yazdıktan sonra search butonuna basıyoruz.
  • Karşımıza aşağıdaki sayfa geliyor ve burada temanın bütün bilgileri yazıyor.

  • Theme Name bölümünde tema adı yazıyor. Buradaki adı sorgulayarak temayı bulabilirsiniz.

Bu iki yöntemi kullanarak istediğiniz wordpress sitenin temasını öğrenebilirsiniz. Infosu gizlenen temalar için geçerli değildir tabi. 1. yol genel bir yöntem olsa da 2. yoldaki web site sadece WordPress web sitelerin sorgulamasını yapmaktadır. Buna dikkat ederek sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Farklı sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Takıldığınız yerleri de yine bizlerle iletişime geçerek sorabilirsiniz. Kolay gelsin görüşmek üzere. 🙂

Bu alana reklam verebilirsiniz!